wykaz zmian nazw alei, mostów, osiedli, parków, placów, rond i ulic w Krakowie

W Krakowie już w XIV w. wyznaczone były 22 ulice, obecnie jest ich ponad 2500. Każda aleja, osiedle, plac czy ulica oraz niektóre mosty, parki oraz ronda posiadają swoją nazwę. Część z nich wywodzi się najczęściej z tradycji. Pojawiają się nazwy historyczne (np. ulica Czwartaków, ulica Powstańców), geograficzne (np. ulica Gdańska, ulica Tuchowska), przymiotnikowe (np. ulica Długa), od dawnych osad czy wsi podkrakowskich (np. ulica Prądnicka) a także od mieszkańców owych wsi, którzy wykonywali różne prace dla króla czy dworu (np. ulica Bartników, ulica Zdunów) oraz dość charakterystyczne a czasem śmieszne (np. ulica Poniedziałkowy Dół, ulica Rozrywka). Duża część nosi imiona i nazwiska postaci zasłużonych dla miasta lub kraju, pisarzy, poetów, malarzy czy postaci literackich. Na niniejszej stronie prezentujemy wykaz zmian nazw alei, mostów, osiedli, parków, placów, rond i ulic w Krakowie na przestrzeni lat. Opracowanie powstało na podstawie zebranych danych, przestudiowaniu wielu artykułów, książek, map oraz uchwał Rady Miasta.

zobacz także:

zmiany nazw alei i ulic

Nazwa obowiązującaNazwy wcześniejszeUwagi

Generała Władysława
Andersa
aleja (od 1991)
Rewolucji Październikowej (aleja) (195x-1965)1)
Zachodnia (195x-1965)2)
Rewolucji Październikowej (aleja) (1965-1991)
1) - odcinek od Placu Centralnego do ul. Kocmyrzowskiej;
2) - odcinek od ul. Kocmyrzowskiej do Bieńczyc (dzisiejsza ul. Broniewskiego);
Tomasza
Arciszewskiego
ulica (od 1991)
Bronisława Wesołowskiego (198x-1991) -
Armii Krajowej
ulica (od 1991)
Fizyków (197x-1991)1)
Iwana Koniewa (198x-1991)2)
1) - odcinek od ul. Radzikowskiego do ul. Bronowickiej;
2) - odcinek od ul. Bronowickiej do ul. Piastowskiej;
Adama
Asnyka
ulica (od 1945)
Łazienna (188x-1912)
Adama Asnyka (1912-1940)
Grabenstrasse (1940-1945)
-
Klimka
Bachledy1)
ulica (od 1991)
Georgija Dymitrowa (198x-1991) 1) - Prawdziwe imię Klemens.
Stanisława
Balickiego
ulica (od 1991)
Obrońców Pokoju (196x-1991) -
Księdza Biskupa Władysława
Bandurskiego
ulica (od 1990)
Władysława Bandurskiego (1935-1955)
Feliksa Kona (1955-1990)
-
Jerzego Samuela
Bandtkiego
ulica (od 1994)
Jerzego Samuela Bandtkego (1966-1994) -
Batalionu „Skała” AK
ulica (od 1991)
Stefana Wolasa (198x-1991) -
Józefa
Becka
ulica (od 1991)
J. Łabuza (197x-1991) -
Pułkownika Władysława
Beliny-Prażmowskiego
aleja (od 1990)
1. Osiedle Oficerskie (1931-1938)1)
Władysława Beliny-Prażmowskiego (1938-1955)
Juliana Marchlewskiego (1955-1990)
1) - pojawia się również nazwa Osiedle Oficerskie Nr 1;
Berdyczowska
ulica (od 1991)
Zygmunta Herynga (197x-1991) -
Franciszka
Bielaka
ulica (od 1991)
S. Babińskiego (197x-1991) -
Edmunda
Biernackiego
ulica (od 1991)
Grottgera boczna (193x-1952)
Henryka Biernackiego (1952-1991)
-
Jurka
Bitschana
ulica (od 1994)
Józefa Fąfary (197x-1991)
Jurka Biczana (1991-1994)
-
Księdza Franciszka
Blachnickiego
ulica (od 1991)
Masarska (193x-1952)1)
15-go Grudnia (1952-1991)2)
1) - odcinek od dzisiejszej al. Daszyńskiego w kierunku ul. Wiślisko;
2) - występuje również nazwa osiedle 15-go Grudnia;
Profesora Adama
Bochnaka
ulica (od 1991)
Oskara Langego (1972-1991) -
Wojciecha
Bogusławskiego
ulica (od 1951)
Jasna (1888-1951)
-
Bonerowska
ulica (od 1945)
Bonerowska (1907-1940)1)
Stillegasse (1940-1945)
1) - ulica wytyczona w 1895r. w przedmieściu Brzeg Miejski, nazwa nadana w 1907r.
Bonifraterska
ulica (od 1903)
Przesmyk (188x-1903) -
Generała Tadeusza
Bora-Komorowskiego
ulica (od 1991)
- 1) - nazwa nadana w 1991 roku ulicy prowadzącej ul. Młyńską z dzisiejszą ul. Okulickiego;
Generała Mieczysława
Boruty-Spiechowicza
ulica (od 1991)
Fryderyka Engelsa (1949-1991) -
Tadeusza
Boya-Żeleńskiego
ulica (od 1994)
Tadeusza Żeleńskiego-Boya (1966-1994) -
Braci Jamków
ulica (od 1994)
Braci Janków (1977-1994) -
Bracka
ulica (od 1945)
platea Fratrum Minorium1)
Brudergasse2)
platea Fratrum alias Bratska3)
Bracka (1xxx-1940)
Kasinogasse (1940-1945)
1) - łacińska nazwa zanotowana w 1302r;
2) - niemiecka nazwa zanotowana w 1329r. Pojawia się również nazwa Brudirgasse oraz Barfussengasse;
3) - pierwszy zapis po polsku zanotowany w 1465r. Pojawia się również nazwa Braczka;
Władysława
Broniewskiego
ulica (od 1966)
Babiego Lata (195x-1966) -
Edwarda
Bzymka-Strzałkowskiego
ulica (od 1991)
Jerzego Jóźwiaka (198x-1991) -
Maksymiliana i Stanisława
Cerchów
ulica (od 1991)
Marcina Kasprzaka (1949-1991) -
Brata Adama Chmielowskiego1)
ulica (od 1972)
Uczniowska (1970-1972) 1) - Święty Brat Albert;
Fryderyka
Chopina
ulica (od 1994)
Płuczki (192x-1925)
Fryderyka Szopena (1925-1994)
-
Łukasza
Cieplińskiego
ulica (od 1991)
Władysława Topolnickiego (198x-1991) -
Adama
Ciołkosza
ulica (od 1991)
Bronisława Pawlika (196x-1991) -
Josepha
Conrada
ulica (od 1991)
Iwana Korownikowa (198x-1991) -
Cystersów
ulica (od 1926)
Fabryczna (1912-1926) -
Kazimierza
Czapińskiego
ulica (od 1991)
Mariana Bogatki (197x-1991) -
Stefana
Czarnieckiego
ulica (od 1994)
Stefana Czarnieckiego (1900-1966)
Stefana Czarneckiego (1966-1994)
-
Bolesława
Czerwieńskiego
ulica (od 1994)
Boleslawa Czerwińskiego (1966-1994) -
Alfreda
Dauna
ulica (od 196x)
Stanisława Rokosza (195x-196x) -
Józefa
Dietla
ulica (od 1945)
Dietlowska (1879-1940)
Dietelstrasse (1940-1945)1)
1) - pojawia się również nazwa Dietelring;
Doktora Twardego1)
ulica (od 1991)
Wandy Wasilewskiej (1977-1991) 1) - Julian Aleksandrowicz, pseud. "Doktor Twardy";
Ignacego
Domeyki
ulica (od 1994)
Franciszka Pękrzyca-Grudzińskiego (193x-1940)
Gartenstrasse (1940-1945)
Franciszka Pękrzyca-Grudzińskiego (1945-1966)
Ignacego Domejki (1966-1994)
-
Droga Rokadowa
ulica (od 1991)
W. Madei (197x-1991) -
Juliana
Dunajewskiego
ulica (od 1990)
Podwale (1881-1907)
Juliana Dunajewskiego (1907-1951)
1. Maja (1951-1990)
-
Rotmistrza Zbigniewa
Dunin-Wąsowicza
ulica (od 1990)
Zbigniewa Dunin-Wąsowicza (1927-1940)1)
Fogelderstrasse (1940-1945)
Zbigniewa Dunin-Wąsowicza (1945-1955)
Smoleńsk (1955-1990)
1) - odcinek od al. Krasińskiego do ul. Senatorskiej został wybudowany w 1927r.
Benedykta
Dybowskiego
ulica (od 1994)
Benedykta Dybońskiego (1977-1994) -
Mirosława
Dzielskiego
ulica (od 1991)
Kliny (196x-198x)
W. Dzielskiego (198x-1991)
-
Fatimska
ulica (od 1991)
Adama Polewki (196x-1991) -
Sereno
Fenn`a
ulica (od 1990)
Sereno Fenn`a (1933-1940)
Shillinggasse (1940-1945)
Sereno Fenn`a (1945-1950)
Stefana Jaracza (1950-1990)
-
Generała Augusta
Fieldorfa-Nila
ulica (od 1991)
Aleksandra Zawadzkiego (198x-1991) -
Marszałka Ferdinanda
Focha
aleja (od 1990)
Ferdinanda Focha (aleja) (1935-1940)1)
An der Langen Wiese (1940-1945)
Ferdinanda Focha (aleja) (1945-1955)
Aleksandra Puszkina (aleja) (1955-1990)
1) - na mapach z lat `30 funkcjonuje również jako przedłużenie ul. Wolskiej;
Jana
Gajocha
ulica (od 1991)
Związku Młodzieży Polskiej (1949-1991) -
Stanisława
Grzepskiego
ulica (od 1994)
Stanisława Grzepickiego (1977-1994) -
Księdza Władysława
Gurgacza
ulica (od 1991)
Wiślisko Boczna (193x-195x)
Armii Ludowej (195x-1991)
-
Porucznika
Halszki1)
ulica (od 1991)
Józefa Niećki (198x-1991) 1) - Jan Kowalkowski pseud. "Halszka";
Mariana
Hemara
ulica (od 1991)
J. Saturna (198x-1991) -
Kazimierza
Herwina-Piątka
ulica (od 1991)
Związku Walki Młodych (198x-1991) -
Biskupa Franciszka
Hodura
ulica (od 1993)
Czarna (196x-1993) -
Vlastimila
Hofmana
ulica (od 1973)
Spadzista (193x-1973) -
Szczepana
Humberta
ulica (od 1935)
Żabia (193x-1935) -
Romana
Ingardena
ulica (od 1991)
Krupnicza (192x-198x)1)
Mieczysława Karasia (198x-1991)
1) - odcinek od dzisiejszej alei Adama Mickiewicza do Parku Jordana;
Jabłonowskich
ulica (od 1990)
Jabłonowskich (1890-1940)
Getkostrasse (1940-1945)
Jabłonowskich (1945-1952)
Stanisława Ziai (1952-1990)
-
Jakuba
ulica (od 1878)
Poprzeczna Żydowska
Poprzeczna Pierwsza
Kierków
-
Jana Pawła II
aleja (od 1991)
Wojewódzka (1950-1959)1)
Planu 6-letniego (aleja) (1959-1991)1)
Lenina (aleja) (1949-1958)2)
Igołomska (1958-1975)2)
Rewolucji Kubańskiej (1975-1991)2)
1) - odcinek od Wieczystej do Placu Centralnego;
2) - odcinek od Placu Centralnego do ul. Klasztornej;
Księdza Kazimierza
Jancarza
ulica (od 1991)
Srebrnych Orłów (196x-1991) -
Stanisława
Jasiukowicza
ulica (od 1996)
Stanisława Jasiukiewicza (1977-1996) -
Jasnogórska
ulica (od 1991)
Jurija Gagarina (197x-1991) -
Erazma
Jerzmanowskiego
ulica (od 1991)
Karola Winiarskiego (198x-1991) -
Ludwika
Jędrzejczyka
ulica (od 1991)
Franciszka Sasuły (198x-1991) -
Józefa
ulica (od 1881)
Żydowska (18xx-1881) -
Juliusza
Kadena-Bandrowskiego
ulica (od 1991)
I Armii Wojska Polskiego (196x-1990) -
Kadrówki
ulica (od 1991)
Kadrówki (193x-1940)
Salzastrasse (1940-1945)
Kadrówki (1945-1955)
Biblioteczna (1955-1991)
-
Kapucyńska
ulica (od 1881)
Podwale -
Generała Michała
Karaszewicza-Tokarzewskiego
ulica (od 1991)
Wiery Kostrzewy (196x-1991) -
Karmelicka
ulica (od 1945)
Szeroka1)
Czarna2)
Karmelicka (1858-1945)
Karmeliterstrasse (1940-1945)
1) - od Bramy Szewskiej do kościoła Karmelitow na Piasku;
2) - nazywana również ul. Garbarską na odcinku od kościoła Karmelitów w kierunku zachodnim;
Kalwaryjska
ulica (od 1991)
Trakt Izdebnicki (1789-1910)
Kalwaryjska (1910-1940)
Zakopanerstrasse (1940-1945)
Kalwaryjska (1945-1950)
Wincentego Pstrowskiego (1950-1990)
-
Tadeusza
Kantora
ulica (od 1991)
Jana Marchewczyka (196x-1991) -
Kasy Oszczędności m. Krakowa
aleja (od 1990)
Leśna (19xx-197x)1)
Marszałka Józefa Piłsudskiego (aleja) (197x-1990)
1) - odcinek od ul. Kukułczej do ZOO;
Kazimierza Odnowiciela
ulica (od 1991)
Anastazego Kowalczyka (197x-1991) -
Kazimierza Wielkiego
ulica (od 1945)
Trakt Pruski1)
Nowowiejska (189x-1912)2)
Kazimierza Wielkiego (1912-1940)
Kattowitzerstrasse (1940-1945)
1) - początek XIX wieku;
2) - fragment ulicy na terenie Nowej Wsi funkcjonował jako ulica Nowowiejska zaś część znajdująca się w Łobzowie jako ulica Kazimierza Wielkiego. W 1912 roku po przyłączeniu obu osad do miasta Krakowa nadano nazwę Kazimierza Wielkiego dla całości ulicy;
Kazimierza Wielkiego boczna
ulica (od 1991)
A. Janarka (19xx-1991) -
Romana
Kiełkowskiego
ulica (od 1991)
Lipowa (192x-198x)1)
Iwana Kobylańskiego (198x-1991)
1) - od ul. Dekerta do dzisiejszej Powstańców Wielkopolskich.
Kijowska
aleja (od 1980)
Misjonarska (xxxx-1980)1)
Mazowiecka (1920-1980)2)
Inwalidów (aleja) (1960-1980)3)
Inwalidów (aleja) (1975-1980)4)
Aleja Kijowska oddana do użytku w 1980r. powstała z połączenia fragmentów ulic Misjonarskiej, Mazowieckiej i alei Inwalidów;
1) - odcinek od ul. Czarnowiejskiej do łącznika z ul. Chocimską;
2) - odcinek od ul. Wrocławskiej do dzisiejszego skrzyżowania alei Kijowskiej z ul. Mazowiecką;
3) - odcinek od ul. Misjonarskiej do ul. Kazimierza Wielkiego;
4) - połączenie odcinka od ul. Kazimierza Wielkiego do ul. Mazowieckiej;
Kłuszyńska
ulica (od 1991)
Jakuba Haneckiego (198x-1991) -
Kokotowska
ulica (od 1994)
Kotowska (1977-1994) -
Koletek
ulica (od 1878)
Kopernika -
Bolesława
Komorowskiego
ulica (od 1937)
Kościuszki boczna (192x-1937) -
Stanisława
Konarskiego
ulica (od 1912)
Szkolna -
Mikołaja
Kopernika
ulica (od 1878)
Wesoła -
Kazimierza
Kordylewskiego
ulica (od 1985)
Gliniana (192x-1965)1)
Przy Rondzie (1965-1985)
1) - odcinek od dzisiejszej ul. Sądowej do dzisiejszej al. Pokoju;
Franciszka
Kowalskiego
ulica (od 1991)
Aleksandra Kowalskiego (198x-1991) -
Królewska
ulica (od 1991)
Wybickiego (1924-1940)
Reichsstrasse (1940-1945)
18. Stycznia (1945-1991)
-
Krzemieniecka
ulica (od 1991)
Ligii Kobiet (1972-1991) -
Edmunda
Krzymuskiego
ulica (od 1994)
Edmunda Krzymulskiego (1977-1994) -
Księdza Jana
Kusia
ulica (od 1991)
Józefa Chmielka (198x-1991) -
Jerzego
Kuryłowicza
ulica (od 1993)
Adama Kuryłowicza (196x-1993) -
Juliusza
Lea
ulica (od 1990)
Kościelna (1890-1912)
Królewska (1912-1925)
Juliusza Lea (1925-1940)
Nürnbergstrasse (1940-1945)
Juliusza Lea (1945-1952)
Feliksa Dzierżyńskiego (1952-1990)
-
Jana
Lechonia
ulica (od 1991)
Owcy-Orwicza (198x-1991) -
Legionów
ulica (od 1991)
Ormowców (196x-1991) -
Legionów Józefa Piłsudskiego
ulica (od 1991)
3. Maja (xxxx-1917)
Legionów (1917-1940)
Bruckenstrasse (1940-1945)
Legionów (1945-1951)
Zygmunta Wróblewskiego (1951-1959)
Stanisława Cekiery (1959-1990)1)
Antoniego Stawarza (1959-1990)2)
Legionów (1990-1991)
1) - odcinek od Wisły do ul. Kalwaryjskiej;
2) - odcinek od ul. Kalwaryjskiej do ul. Zamoyskiego;
Librowszczyzna
ulica (od 1907)
Mikołaja Zyblikiewicza (1895-1907) -
Bolesława
Limanowskiego
ulica (od 1935)
Lwowska (xxxx-1935) -
Wacława
Lipińskiego
ulica (od 1991)
Zygmunta Berlinga (198x-1991) -
Wojciecha
Lipowskiego
ulica (od 1991)
Tadeusza Ćwika (197x-1991) -
Leopolda
Lisa-Kuli
ulica (od 1991)
Fromborska (196x-1991) -
Aleksandra
Lubomirskiego
ulica (od 1990)
Aleksandra Lubomirskiego (1892-1952)
Andrzeja Frycza-Modrzewskiego (1952-1990)
-
Ludźmierska
ulica (od 1991)
Karola Marksa (1949-1991) -
Lwowska
ulica (od 1945)
Salinarna (xxxx)
Juliusza Słowackiego (xxxx-1917)
Salinarna (1917-1935)
Lwowska (1935-1940)
Lembergerstrasse (1940-1945)
-
Księdza Prałata Mariana
Łaczka
ulica (od 1991)
Powstania Słowackiego (197x-1991) -
Karola
Łowińskiego
ulica (od 1980)
Kijowska (1965-1980) -
Majora
Łupaszki1)
ulica (od 1991)
Józefa Wieczorka (198x-1991) 1) - Zygmunt Edward Szendzielarz, ps. "Łupaszko";
Księdza Ferdynanda
Machaya
ulica (od 1991)2)
Feliksa Dzierżyńskiego (196x-198x)1)
Róży Luksemburg (198x-1991)
1) - odcinek od dzisiejszej Armii Krajowej do ul. Justowskiej. Po wybudowaniu ul. Koniewa ulica przedzielona, od centrum do ul. Koniewa pozostała ul. Dzierżyńskiego, zaś po drugiej stronie ulicy nadano nazwę Róży Luksemburg;
2) - ulica przedłużona w latach `80;
Józefa
Mackiewicza
ulica (od 1991)
Ignacego Fika (196x-1991) -
Bronisława
Malinowskiego
ulica (od 1991)
F. Malinowskiego (197x-1991) -
Andrzeja
Małkowskiego
ulica (od 1991)
Janka Krasickiego (196x-1991) -
Szymona
Marycjusza
ulica (od 1994)
Szymona Marcjusza (1966-1994) -
Beera
Meiselsa
ulica (od 1912)
Miedzuch ku Wiśle (18xx-1912) -
Piotra
Michałowskiego
ulica (od 1913)
Graniczna (18xx-1913) -
Stanisława
Mierzwy
ulica (od 1991)
Władysława Hibnera (1949-1960)
Komunistycznej Partii Polskiej (1960-1991)
-
Stanisława
Mikołajczyka
ulica (od 1991)
Władimira Majakowskiego (196x-1991) -
Stanisława
Mitery
ulica (od 1991)
Stanisława Mitery (1937-1952)
Kaletników (1952-1991)
-
Mlaskotów
ulica (od 1959)
Prywatna (193x-1940)
Brühlgasse (1940-1945)
Prywatna (1945-1991)
-
Monte Cassino
ulica (od 1991)
Dębowa (xxxx-1973)1)
Zielna (xxxx-1978)2)
Ulica Monte Cassino oddana do użytku w 1973r. (odcinek do ul. Dębowej) i w 1978r. (odcinek do ul. Kapelanka) jako ulica Zbigniewa Skolickiego, powstała z połączenia fragmentów ulic Dębowej i Zielnej;
1) - odcinek od ul. Kilińskiego do ul. Skwerowej;
2) - odcinek od ul. Dębowej do dzisiejszej ul. Kapelanka;
Józefa
Montwiłła-Mireckiego
ulica (od 1991)
Mieczysława Lewińskiego (195x-1991) -
Józefa
Morozewicza
ulica (od 1994)
Józefa Morozowicza (1977-1994) -
Ignacego
Mościckiego
ulica (od 1991)
M. P. Demakowa (195x-1991) -
Henryka
Müncha
ulica (od 1991)
Adama Rysiewicza (197x-1991) -
Stefana
Myczkowskiego
ulica (od 1991)
Witolda Wandurskiego (198x-1991) -
Na Szaniec
ulica (od 1991)
Grzegórzecka (1912-196x)1)
Nadieżdi Krupskiej (196x-1991)
1) - odcinek od dzisiejszej ul. Ofiar Dąbia do dzisiejszej ul. Widok;
Nad Fosą
ulica (od 1991)
Jana Hieronima Hempela (197x-1991) -
Marcelego
Nenckiego
ulica (od 1994)
Marcelego Nęckiego (1966-1994) -
Julii
Nenko
ulica (od 1991)
Stanisława Pestkowskiego (197x-1991) -
Franciszka
Niepokólczyckiego
ulica (od 1991)
Stanisława Martensa (196x-1991) -
Adolfa
Nowaczyńskiego
ulica (od 1991)
Józefa Nagórzańskiego (1978-1991) -
Nowogródzka
ulica (od 1991)
Mariana Buczka (195x-1991) -
Tadeusza
Ochlawskiego
ulica (od 1991)
Cezaryny Wojnarowskiej (198x-1991) -
Leopolda
Okulickiego
ulica (od 1991)
Ostapa Dłuskiego (1965-1991) -
Orszańska
ulica (od 1991)
Witolda Kolskiego (198x-1991) -
Józefa
Ostafina
ulica (od 1991)
Wasilija Razina (197x-1991) -
Ignacego
Paderewskiego
ulica (od 1945)
Targowisko
Adama Asnyka (189x-1912)
Ignacego Paderewskiego (1912-1940)
Zeile (1940-1945)
-
Jana
Palacha
ulica (od 1991)
Ludvíka Svobody (197x-1991) -
Księdza Stefana
Pawlickiego
ulica (od 1991)
Zielna boczna (193x-196x)
Pawła Findera (196x-1991)
-
Leona
Petrażyckiego
ulica (od 1991)
9. Maja (197x-1991) -
Franciszka
Pękrzyca-Grudzińskiego
ulica (od 1991)
Juliana Bruna (197x-1991) -
Sergiusza
Piaseckiego
ulica (od 1991)
Władysława Szmidta (197x-1991) -
Bronisława
Pierackiego
ulica (od 1991)
Radłowa (196x-1991) -
Pijarska
ulica (od 1945)
Psia
Pijarska (185x-1940)
Bestelstrasse (1940-1945)
-
Rotmistrza Witolda
Pileckiego
ulica (od 1991)
Józefa Machny (198x-1991) -
Marszałka Józefa
Piłsudskiego
ulica (od 1990)
Wolska (1807-1933)
Józefa Piłsudskiego (1933-1940)
Uniwersitatstrasse (1940-1945)
Józefa Piłsudskiego (1945-1948)
Manifestu Lipcowego (1948-1990)
-
Jana
Piwnika-Ponurego
ulica (od 1991)
Wacława Buczyńskiego (198x-1991) -
Pod Sowińcem
ulica (od 1991)
Leśna (19xx-1991)1) 1) - odcinek od ul. Do Kopca do ul. Zakamycze;
Longinusa
Podbipięty
ulica (od 1994)
Podbipięty Longina (1986-1994) -
Pokoju
aleja (od 1965)
Pasterska (192x-1965)1)
Nowogrzegórzecka (1969-1974)2)
1) - aleja Pokoju oddana do użytku w 1965r. (odcinek od skrzyżowania z ul. Grzegórzecką do ulicy Fransco Nullo po dawnej ul. Pasterskiej) i w 1968r. (odcinek do pętli tramwajowej Dąbie);
1) - odcinek od Dąbia do alei Planu 6-letniego;
Karola
Popiela
ulica (od 1991)
Ernsta Thälmanna (198x-1991) -
Księdza Jerzego
Popiełuszki
ulica (od 1991)
Franciszka Szwabowskiego (198x-1991) -
Andrzeja
Potebni
ulica (od 1994)
Szkolna (19xx-1937)
Braci Dudzińskich (1937-1966)
Andrzeja Potiebni (1986-1994)
-
Władysława
Poturalskiego
ulica (od 1991)
Pionierów (196x-1991) -
Port Solny
ulica (od 1991)
- 1) - nazwa nadana w 1991 roku ulicy prowadzącej wzdłuż Wisły, łączącej ul. Krakusa z ul. Na Zjeździe;
Powstania Warszawskiego
aleja (od 1990)
Okopy (1912-1956)
Powstańców Warszawy (aleja) (1956-1990)
Aleja Powstania Warszawskiego oddana do użytku w 1956r. pod nazwą aleja Powstańców Warszawy w miejscu fragmentu dawnej ul. Okopy;
Powstańców Śląskich
aleja (od 1991)
Inwalidów Wojennych (198x-1991) -
Bolesława
Prusa
ulica (od 1955)
Słoneczna (192x-1940)
Fustgasse (1940-1945)
Słoneczna (1945-1955)
-
Aleksandra
Prystora
ulica (od 1991)
Władysława Kozuba (198x-1991) -
Tadeusza
Ptaszyckiego
ulica (od 1987)
Igołomska (195x-1987)1) 1) - odcinek od ul. Klasztornej do Kopca Wandy;
Kazimierza
Pużaka
ulica (od 1991)
Traktorzystów (196x-1991) -
Władysława
Raczkiewicza
ulica (od 1991)
Władysława Wadasa (197x-1991) -
Radziwiłłowska
ulica (od 1990)
Radziwiłłowska (1892-1951)
Mikołaja Reja (1951-1990)
-
Reformacka
ulica (od 1878)
Rogacka1) 1) - od placu Szczepańskiego do ul. Pijarskiej
Henryka
Reymana
ulica (od 1973)
Miechowska (192x-1940)1)
Marieburgstrasse (1940-1945)
Miechowska (1945-1973)
1) - odcinek od ul. Reymonta do al. 3. Maja;
Jana Zygmunta
Robla
ulica (od 1991)
Tomasza Dąbala (197x-1991) -
Stefana
Rogozińskiego
ulica (od 1985)
Gliniana (192x-1965)1)
Przy Rondzie (1965-1985)
1) - odcinek od ul. Grzegórzeckiej do dzisiejszej al. Pokoju;
Generała Bolesława
Roi
ulica (od 1991)
Ceramiczna (198x-1991) -
Karola
Rollego1)
ulica (od 1991)
- 1) - nazwa nadana w 1991 roku, jednak na większości map ulica stanowiąca przedłużenie ul. Przedwiośnie od ul. J. Długosza do mostu J. Piłsudskiego funkcjonuje pod nazwą ul. Przy Moście;
Stanisława
Rostworowskiego
ulica (od 1994)
Stanisława Roztworowskiego (1986-1994) -
Edwarda
Rydza-Śmigłego
ulica (od 1991)
Armii Radzieckiej (1949-1991) -
Andrieja
Sacharowa
ulica (od 1991)
Maksima Gorkiego (196x-1991) -
Józefa
Sarego
ulica (od 1945)
Zielona (185x-1932)
Józefa Sarego (1932-1940)
Grünestrasse (1940-1945)
-
Jana
Sas-Zubrzyckiego
ulica (od 1991)
Franciszka Zubrzyckiego (196x-1991) -
Józefa
Sawy-Calińskiego
ulica (od 1991)
Hermana Rogowa (197x-1991) -
Brunona
Schulza
ulica (od 1991)
Józefa Strzelczyka (198x-1991) -
Emilii
Sczanieckiej
ulica (od 1994)
Emilii Szczanieckiej (1977-1994) -
Siostry Faustyny
ulica (od 1993)
Wronia (195x-1991) -
Księdza Piotra
Skargi
ulica (od 1991)
Bolesława Macudzińskiego (197x-1991) -
Marii
Skłodowskiej-Curie
ulica (od 1994)
Pańska (1890-1966)1)
Marii Curie-Skłodowskiej (1966-1994)
1) - ulica włączona przez gminę Kraków w 1899r.;
Księdza Ignacego Jana
Skorupki
ulica (od 1990)
Ignacego Skorupki (1935-1955)
Klaudiusza Łazowskiego (1955-1990)
-
Skwerowa
ulica (od 1991)
Skwerowa (192x-1952)
Pawła Sierankiewicza (1952-1991)
-
Walerego
Sławka
ulica (od 1991)
Gwardii Ludowej (196x-1991) -
Solidarności
aleja (od 1990)
Główna (aleja) (1949-1958)
Lenina (aleja) (1958-1990)
-
Generała Kazimierza
Sosnkowskiego
ulica (od 1991)
Teodora Duracza (196x-1991) -
Profesora Teodora
Spiczakowa
ulica (od 1991)
Iwana Ambrosowa (198x-1991) -
Starowiślna
ulica (od 1990)
Starowiślna (1881-1916)
5. Listopada (1916-1926)
Starowiślna (1926-1940)
Alte Weischelstrasse (1940-1945)
Starowiślna (1945-1950)
Bohaterów Stalingradu (1950-1990)
-
Porucznika Antoniego
Stawarza
ulica (od 1991)
Widok (192x-1952)
Marcina Radockiego (1952-1991)
-
Stefana
Stolarza
ulica (od 1991)
Józefa Pietruchy (197x-1991) -
Studencka
ulica (od 1990)
Studencka (1850-1934)
Bolesława Pierackiego (1934-1940)
Dietmargasse (1940-1945)
Bolesława Pierackiego (1945-1951)
Generała Karola Świerczewskiego (1951-1990)
-
Janusza
Supniewskiego
ulica (od 1985)
Szoferów (195x-1991) -
Jerzego
Szablowskiego
ulica (od 1991)
Złotej Kielni (197x-1991) -
Tadeusza
Szafrana
ulica (od 1991)
Rodziny Górkiewiczów (197x-1991) -
Jerzego
Szajnowicza-Iwanowa
ulica (od 1991)
Cienista (196x-1991)1) 1) - od ul. Obrońców Krzyża do al. Andersa
Szczepańska
ulica (od xxxx)
Żydowska -
Szerokie Łąki
ulica (od 1991)
Andrzeja Taborowicza (197x-1991) -
Świętej Anny
ulica (od xxxx)
Żydowska1) 1) - obecna ul. Świętej Anny uzyskała swoją forme w 1257r. i wówczas nosiła nazwę ul. Żydowska.
Świętego Filipa
ulica (od xxxx)
Krowia1) 1) - nazwa ta widnieje w "Spisie domów" z 1690r. oraz na mapie z 1744r.
Świętej Gertrudy
ulica (od 1990)
Podmurze
Polna
Świętej Gertrudy (187x-1940)
Gertruderstrasse (1940-1945)
Świętej Gertrudy (1945-1950)
Ludwika Waryńskiego (1950-1990)
-
Świętego Jana
ulica (od xxxx)
in platea santi Johannis Baptiste
-
Świętego Łazarza
ulica (od 1909)
3. Maja1) 1) - nazwa potoczna;
Świętego Marka
ulica (od 1945)
Szrotarska1)
Rogacka2)
Świętego Marka (1881-1940)
Markusstrasse (1940-1945)
1) - do skrzyżowania z ul. Szpitalną; 1) - od ul. Pijarskiej do ul. Sławkowskiej;
Świętego Piotra
ulica (od 1991)
Walerego Bagińskiego (196x-1991) -
Świętej Teresy
ulica (od 1945)
Stefana Czarnieckiego (1898-1918)
Świętej Teresy (1918-1940)
Theresiengasse (1940-1945)
-
Świętego Tomasza
ulica (od 1990)
Świętego Tomasza (1881-1940)1)
Thomasgasse (1940-1945)
Świętego Tomasza (1945-1955)
Ludwika Solskiego (1955-1990)
1) - ulica wytyczona została w 1257r. Kolejne odcinki ulicy na przestrzeni wieków wielokrotnie zmieniały swoje nazwy: Hinder sente Stephane, In platea retro sanctum Stephanum (na początku XIV w.), Szpiglarska (pojawia się również nazwa Spyglarska), Żydowska, Kącik (zaułek koło ul. św. Jana) (pojawia się również nazwa ul. Wąska), Wolbromska, Świnia, Świńska, Świdnicka, Różana (XVIII-XIX wieku). Nazwę ul. św. Tomasza ostatecznie nadano w 1881r. łącząc poszczególne odcinki;
Świętego Wawrzyńca
ulica (od xxxx)
platea s. Laurentii
Przecznica ku kościołowi św. Wawrzyńca
Wawrzyniecka
-
Stanisława
Tomkowicza
ulica (od 1995)
Owsiana boczna (198x-1995) -
Trzech Wieszczów1)
aleja (od 1945)
Trzech Wieszczów (1912-1940)
Außenring (1940-1945)
1) - nazwa potoczna. Na aleję Trzech Wieszczów składają się
» aleja Juliusza Słowackiego
(od estakady w rejonie ul. Warszawskiej /przedłużenie al. 29. Listopada/ do placu Inwalidów);
» aleja Adama Mickiewicza
(od placu Inwalidów do skrzyżowania z ul. Piłsudskiego / al. Focha);
» aleja Zygmunta Krasińskiego
(od skrzyżowania z ul. Piłsudskiego / al. Focha do mostu Dębnickiego);
Aleje wytyczone zostały w 1912r. w miejscu zlikwidowanej 1 stycznia 1911 r. linii obwodowej (zwanej cyrkumwalacyjną), która łączyła Łobzów z Płaszowem i Bonarką oraz ulic Kilińskiego, Michałowskiego, Żabia i Swoboda;
Józefa
Unruga
ulica (od 1991)
Czterech Pancernych (197x-1991) -
Melchiora
Wańkowicza
ulica (od 1991)
Leona Kruczkowskiego (196x-1991) -
Jonatana
Warszauera
ulica (od 1945)
Ubogich (188x-1909)
Jonatana Warszauera (1909-1940)
S. Münzergasse (1940-1945)
-
Westerplatte
ulica (od 1956)
Kolejowa (18xx-1912)
Andrzeja Potockiego (1912-1940)
Ostring (1940-1944)
Andrzeja Potockiego (1945-1948)
Józefa Stalina (1948-1956)
-
Wiedeńska
ulica (od 1991)
Kongresu Zjednoczeniowego (198x-1991) -
Generała Bolesława
Wieniawy-Długoszowskiego
ulica (od 1991)
Piotra Flachta (197x-1991) -
Kazimierza
Wierzyńskiego
ulica (od 1991)
Kazimierza Lagomskiego (198x-1991) -
Hieronima
Wietora
ulica (od 1990)
Skawińska Boczna (193x-1955)
Małgorzaty Fornalskiej (1955-1990)
-
Stanisława
Wojciechowskiego
ulica (od 1991)
Frontu Narodowego (1949-195x)
Janusza Kusocińskiego (195x-196x)
Juliana Leńskiego (196x-1991)
-
Stanisława
Worcella
ulica (od 1951)
Pawia boczna (193x-1945)
Władysława Żeleńskiego (1945-1951)
-
Zygmunta
Wróblewskiego
ulica (od 1945)
Pędzichów boczna (192x-1937)
Zygmunta Wróblewskiego (1937-1940)
Am Funkhaus (1940-1945)
-
Księdza Jakuba
Wujka
ulica (od 1991)
Józefa Zemanka (198x-1991) -
Tadeusza
Wyrwy-Furgalskiego
ulica (od 1991)
Jana Tyszki (196x-1991) -
Adama
Vetulaniego
ulica (od 1991)
Sergiusza Bagockiego (198x-1991) -
Jakuba
Zachemskiego
ulica (od 1991)
Marcelego Nowotki (1949-1991) -
Zakopiańska
ulica (od 1951)
Główna (xxxx-1951) -
Zaułek Wileński
ulica (od 1991)
Augusta Langego (198x-1991) -
Wilhelma
Wilka-Wyrwińskiego
ulica (od 1991)
Stanisława Szadkowskiego (195x-1991) -
Ludwika
Zamenhoffa
ulica (od 1945)
Niecała (1890-1931)1)
Ludwika Zamenhoffa (1931-1940)
Opitzgasse (1940-1945)
1) - ulica włączona przez gminę Kraków w 1899r.;
Jana
Zamoyskiego
ulica (od 1994)
Jana Zamojskiego (1915-1994) -
Emila
Zegadłowicza
ulica (od 1951)
Boczna (192x-1951) -
Zbyszka z Bogdańca
ulica (od 1994)
Zbyszki z Bogdańca (1966-1994) -
Siostry Zygmunty
Zimmer
ulica (od 1991)
Alfreda Fiderkiewicza (197x-1991) -
Zmartwychwstania Pańskiego
ulica (od 1990)
Studencka (196x-1990) -
Mikołaja
Zyblikiewicza
ulica (od 1990)
Mikołaja Zyblikiewicza (1889-1955)
Bitwy pod Lenino (1955-1990)
-
Kiejstuta
Żemaitisa
ulica (od 1994)
Kiejstuta Żemajtisa (1977-1994) -


zmiany nazw mostów

Nazwa obowiązującaNazwy wcześniejszeUwagi

Ojca Laetusa
Bernatka
kładka (od 2010)
Karola (1802–1813)1)
cesarza Franciszka Józefa I (1850–1925)2)
1) - inna nazwa Karlsbrücke. Most łączący krakowski Kazimierz z miastem Podgórze u wylotu dzisiejszych ulic Gazowej i Brodzińskiego. Zniszczony podczas powodzi w 1813r;
2) - potoczna nazwa Most Podgórski. Most znajdował się w pobliżu zniszczonego Mostu Karola. Łączył krakowski Kazimierz z miastem Podgórze u wylotu dzisiejszych ulic Mostowej i Brodzińskiego. Most został rozebrany w 1925r. Na jego przyczółkach opiera się obecnie kładka o. Bernatka.
Józefa
Piłsudskiego
most (od 1990)
Józefa Piłsudskiego (1933-1940)
Piłsudski Brücke (1940-1945)1)
Józefa Piłsudskiego (1945-1948)
Tadeusza Kościuszki (1948-1990)
Potoczna nazwa Drugi Most;
1) - w styczniu 1945 roku zniszczony przez wycofujące się wojska hitlerowskie.
Powstańców Śląskich
most (od 1978)
Krakusa (1915-1978)1) Potoczna nazwa Trzeci Most;
1) - w styczniu 1945 roku zniszczony przez wycofujące się wojska hitlerowskie. Po wojnie odbudowany, ostateczny i współczesny kształt przyjął w 1978 roku.
Retmański
most (od 1991)
- Most na rzece Wildze, znajduje się na przedłużeniu ul. Długosza. Wybudowany w okresie międzywojennym. Jest jedynym oficjalnie nazwanym mostem w Krakowie nieleżącym nad Wisłą. Jego nazwę ustanowiono w 1991r.


zmiany nazw osiedli

Nazwa obowiązującaNazwy wcześniejszeUwagi

Albertyńskie
osiedle (od 1991)
XX-Lecia PRL (1964-1991) -
Centrum A
osiedle (od 1958)
A-31 (1949-1958)1) 1) - dla osiedli w centrum Nowej Huty przyjęto datę 1949r. jako początek budowy miasta. Powstające osiedla podzielono na sektory A, B, C i D, i tak dzisiejsze os. Centrum A otrzymało robocze oznaczenie A-31. Na niektórych mapach widnieje nazwa "A-31 Piastowskie";
Centrum B
osiedle (od 1958)
B-31 (1949-1958)1) 1) - robocze oznaczenie B-31. Na niektórych mapach widnieje nazwa "B-31 Jagiellońskie";
Centrum C
osiedle (od 1958)
C-31 (1949-1958)1) 1) - robocze oznaczenie C-31. Na niektórych mapach widnieje nazwa "C-31 Niepodległości";
Centrum D
osiedle (od 1958)
D-31 (1949-1958)1) 1) - robocze oznaczenie D-3, w późniejszym czasie D-31. Na niektórych mapach widnieje nazwa "D-31 Słowiańskie";
Górali
osiedle (od 1958)
C-2 (1949-1958)1) 1) - robocze oznaczenie C-2;
Handlowe
osiedle (od 1958)
D-32 (1949-1958)1) 1) - robocze oznaczenie D-3, w późniejszym czasie D-32. Na niektórych mapach widnieje nazwa "D-32 Młodości";
Hutnicze
osiedle (od 1958)
A-33 (1949-1958)1) 1) - robocze oznaczenie A-33. Na niektórych mapach widnieje nazwa "A-33 Racławickie"; Z osiedla A-33 wydzielono os. Hutnicze i os. Willowe;
Kolorowe
osiedle (od 1961)
D-33 (osiedle) (195x-1961)1) 1) - robocze oznaczenie D-33. Na niektórych mapach widnieje nazwa "D-33 Budowlanych"; Z osiedla D-33 wydzielono os. Kolorowe i os. Spółdzielcze;
Krakowiaków
osiedle (od 1958)
C-21 (1949-1958)1)
C-22 (1949-1958)2)
1) - robocze oznaczenie C-2, w późniejszym czasie C-21. Na niektórych mapach widnieje nazwa "C-21 Ludowe";
2) - robocze oznaczenie C-2, w późniejszym czasie C-22. Na niektórych mapach widnieje nazwa "C-22 Bałtyckie";
Krowodrza Górka
osiedle (od 1991)
XXX-Lecia PRL (196x-1991) -
Młodości
osiedle (od 1958)
A-25 (1949-1958)1) 1) - robocze oznaczenie A-25. Na niektórych mapach widnieje nazwa "A-25 Nadwiślańskie";
Na Skarpie
osiedle (od 1958)
A-0 (1949-1958)1) 1) - robocze oznaczenie A-0. Na niektórych mapach widnieje nazwa "A-0 Na Skarpie";
Ogrodowe
osiedle (od 1958)
A-32 (1949-1958)1) 1) - robocze oznaczenie A-32. Na niektórych mapach widnieje nazwa "A-32 Zachodnie";
Przy Arce
osiedle (od 1989)
Dąbrowszczaków (196x-1989) -
Słoneczne
osiedle (od 1958)
B-33 (1949-1958)1) 1) - robocze oznaczenie B-33. Na niektórych mapach widnieje nazwa "B-33 Zielone";
Sportowe
osiedle (od 1958)
B-21 (1949-1958)1) 1) - robocze oznaczenie B-21. Na niektórych mapach widnieje nazwa "B-21 Dalekie";
Spółdzielcze
osiedle (od 1958)
D-33 (195x-1958)1) 1) - robocze oznaczenie D-33. Na niektórych mapach widnieje nazwa "D-33 Budowlanych"; Z osiedla D-33 wydzielono os. Kolorowe i os. Spółdzielcze;
Stalowe
osiedle (od 1958)
A-11 (1949-1958)1) 1) - robocze oznaczenie A-11. Na niektórych mapach widnieje nazwa "A-11 Stalowe";
Szklane Domy
osiedle (od 1958)
B-32 (1949-1958)1) 1) - robocze oznaczenie B-32. Na niektórych mapach widnieje nazwa "B-32 Nowe";
Szkolne
osiedle (od 1958)
B-1 (1949-1958)1) 1) - robocze oznaczenie B-11, B-12 i B-13, w późniejszym czasie B-1. Na niektórych mapach widnieje nazwa "B-1 Sportowe";
Teatralne
osiedle (od 1958)
C-1 (1949-1958)1) 1) - robocze oznaczenie C-11, C-12 i C-13, w późniejszym czasie C-1. Na niektórych mapach widnieje nazwa "C-1 Teatralne";
Urocze
osiedle (od 1958)
C-33 (1949-1958)1) 1) - robocze oznaczenie C-33. Na niektórych mapach widnieje nazwa "C-33 Radosne";
Wandy
osiedle (od 1958)
A-12 (1949-1958)1)
A-13 (1949-1958)2)
1) - robocze oznaczenie A-13, w późniejszym czasie A-12. Na niektórych mapach widnieje nazwa "A-12 Stare";
2) - robocze oznaczenie A-13. Na niektórych mapach widnieje nazwa "A-13 Wandy";
Willowe
osiedle (od 1958)
A-33 (1949-1958)1) 1) - robocze oznaczenie A-12, A-14 i A-33, w późniejszym czasie A-33. Na niektórych mapach widnieje nazwa "A-33 Racławickie". Z osiedla A-33 wydzielono os. Hutnicze i os. Willowe;
Zgody
osiedle (od 1958)
C-32 (1949-1958)1) 1) - robocze oznaczenie C-32. Na niektórych mapach widnieje nazwa "C-32 Słoneczne";
Zielone
osiedle (od 1958)
B-22 (1949-1958)1) 1) - robocze oznaczenie B-22. Na niektórych mapach widnieje nazwa "B-22 Wiosenne";


zmiany nazw parków

Nazwa obowiązującaNazwy wcześniejszeUwagi

Świętego Wincentego á Paulo
park (od 1991)
Adama Polewki (195x-1991) -


zmiany nazw placów

Nazwa obowiązującaNazwy wcześniejszeUwagi

Teodora
Axentowicza
plac (od 1952)
Kazimierza Wielkiego (1914-1940)
Plauen Platz (1940-1945)
Kazimierza Wielkiego (1945-1952)
-
Bohaterów Getta
plac (od 1948)
Mały Rynek (18xx-1917)1)
Zgody (1917-1948)2)
1) - Mały Rynek w Podgórzu, po przyłączeniu do Krakowa Rada Miasta zatwierdziła zmianę nazwy na plac Zgody;
2) - W latach 1930-1939 na terenie placu funkcjonował Dworzec autobusowy "Karpaty".
Centralny
im. Ronalda Reagana

plac (od 2004)
Centralny (1949-2004) -
Inwalidów
plac (od 1990)
Inwalidów (1937-1940)
Inwaliden Platz (1940-1945)
Inwalidów (1945-1955)
Wolności (1955-1990)
-
Mieczysława
Kuznowicza
plac (od 1990)
Hanki Sawickiej (1972-1990) -
Lasoty
plac (od 1991)
Lasoty (1923-1952)
Aleksandera Kostki-Napierskiego (1952-1991)
-
Niepodległości
plac (od 1991)
Powstańców Śląskich (1965-1991) -
Emila
Serkowskiego
plac (od 1908)
Sienny -
Władysława
Sikorskiego
plac (od 1948)
Jabłonowskich (19xx-1940)
Getko Platz (1940-1945)
Jabłonowskich (1945-1948)
-
Świętej Marii Magdaleny
plac (od 1990)
Świętej Marii Magdaleny (185x-1952)1)
Wita Stwosza (1952-1990)
1) - centralny plac dawnego Okołu. W 1325 roku stanął na nim kościół pod wezwaniem Świętej Marii Magdaleny. Plac uzyskał kształt zbliżony do dzisiejszego po rozebraniu świątyni w 1811 roku.
Wszystkich Świętych
plac (od 1990)
Wszystkich Świętych (1838-1940)
Rathaus Platz (1940-1945)
Wiosny Ludów (1945-1990)
1) - nazwa placu pochodzi od stojącego w tym miejscu od I połowy XIIIw. kościoła pw. Wszystkich Świętych. W jego sąsiedztwie znajdował się niewielki plac oraz ulica zwana Psim Rynkiem. Po wyburzeniu świątyni w 1838 roku powstał plac nazwany wezwaniem dawnego kościoła. Na początku XX wieku wyburzono dwie kamienice w sąsiedztwie ulicy Grodzkiej i od tej pory plac ma swoje dzisiejsze granice;


zmiany nazw rond

Nazwa obowiązującaNazwy wcześniejszeUwagi

Kocmyrzowskie
księdza Józefa Gorzelanego

rondo (od 2007)
Kocmyrzowskie (196x-2007) 1) - w myśl przepisów ruchu drogowego nie jest to skrzyżowanie o ruchu okrężnym;
Antoniego
Matecznego
rondo (od 1992)
Rondo Mateczne,
Rondo Mateczny,
Rondo Na Matecznym1)
1) - nazwy potoczne;
Mogilskie1)
rondo (od 1971)
Rondo (1952-1971) 1) - w myśl przepisów ruchu drogowego po przebudowie w 2007r. Rondo Mogilskie nie jest skrzyżowaniem o ruchu okrężnym;


info

Opracowanie: Michał Smajdor

Źródła:
» Notatki i obserwacje własne,
» Stare mapy miasta Krakowa,
» Uchwały Rady Miasta Krakowa,
» Mała Encyklopedia Krakowa, J. Adamczewski, Kraków 1999,
» Kraków, ulica imienia ... , T. Stanisławska-Adamczewska, J. Adamczewski, Kraków 2000,
» Kronika krakowskich linii tramwajowych 1882-2007, J. Osman, J. Koźmic, Kraków 2008